TROJKA Z. HOMOLOVEJ VYDÁVA NOVÝ ALBUM Keď vojačik narukoval

Pesničkárka Zuzana Homolová, známa podmanivou interpretáciou ľudových balád, sa po štyroch rokoch znovu hlási s novým albumom. Po autorskej nahrávke zhudobnenej poézie Medzi dvomi prázdnotami (2014) s Milošom Železňákom sa rešpektovaná hudobníčka opäť vracia k osvedčenej zostave známej ako Trojka Zuzany Homolovej.

Názov novinky je Keď vojačik narukoval a vychádza opäť pod hlavičkou Slnko Records, ktoré je domovským vydavateľstvom charizmatickej pesničkárky. Témou sú opäť nadčasové ľudové príbehy – tentoraz o vojnách z rôznych období až po tému prvej „veľkej“ vojny.
„Naša generácia sa o 1. prvej svetovej vojne príliš nedozvedela. Boli sme sýtení vojnovými príbehmi tej druhej a téma vojny nás, pochopiteľne, vôbec nebavila. Zmenilo sa to postupne až v slobodnej dobe, keď sa dalo cestovať a zmúdreli sme. Viackrát som bola v Julských Alpách a Dolomitoch, ale aj na Slovensku, kde sú na mnohých miestach stopy po bojiskách 1. sv. vojny. Taktiež pamätníky (v jednom z nich je aj meno brata mojej starej mamy) ďalej zákopy, nemocnice, múzeá…. Zanechalo to vo mne stopu a silná téma ma už dlhšie nahlodávala. Tak som si povedala, že pri príležitosti 100. roku od skončenia prvej svetovej vojny túto tému nahryznem“ hovorí Zuzana Homolová.

Tentoraz mal hlavné aranžérske slovo Miloš Železňák a keďže ide o „chlapskú“ tému, veľkú časť piesní naspieval Samo Smetana.

Medzi hosťami aj Iva Bittová
Zostavu Trojka Zuzany Homolovej okrem speváčky a gitaristky tvoria aj multiinštrumentalista, producent a aranžér Miloš Železňák (gitary, violončelo, drumbľa, buzuki, spev a mnohé ďalšie nástroje) a Samo Smetana (husle, viola, spev). Na albume hosťujú ďalší výborní hudobníci – bubeník a perkusionista Ján Oriško z kapely Pressburger Klezmer Band, ktorý je zároveň zvukovým majstrom, Lukáš Lacko (gajdy a píšťaly), a v neposlednom rade česká hudobná hviezda Iva Bittová so svojím sugestívnym vokálom v dvoch piesňach – Mezi dvoma vrchy a Tak písali ženy.

Materiál na album Zuzana Homolová hľadala v rôznych publikáciách z regiónov Slovenska, Maďarska aj Poľska. Ako je u nej už tradíciou, vo finálnom zozname päťnástich skladieb sa ocitla aj jedna francúzska pieseň, konkrétne Brave capitaine, ktorá má na rozdiel od väčšiny príbehov optimistický nádych. Oveľa častejšie ide o smutné texty piesní a pravdivo drsné témy z vojnového prostredia. Na albume sú pochodové, regrútske,  verbovačky, niekedy aj roztopašné piesne, ale aj náreky matiek a frajeriek v smutných baladách.

Kto je Zuzana Homolová

V Čechách a na Slovensku renomovaná hudobníčka prešla vývojom od angloamerického pesničkárstva ako dievča s gitarou, cez folk, rock až po jazzové vplyvy. Na albumoch spolupracovala s významnými českými hudobníkmi (Merta, Stivín, Redl) a neskôr Slovákmi Samom Smetanom, Danom Salontayom, Oskarom Rózsom a Mariánom Vargom a i. Jej album Tvojej duši zahynúť nedám získal prestížne ocenenie Aurel 2005 za najlepší album v štýle world music. Koncertná zostava Trojka Zuzany Homolovej vydala roku 2013 album Ňet vekšeho rozkošu, ktorý získal nomináciu na cenu Radio_Head Awards v kategórii „Nahrávka roka – world music / folk“. To isté sa zopakovalo aj o rok neskôr so spomínaným albumom Medzi dvomi prázdnotami, ktorý bol hudobne stopercentne v autorskej réžii Zuzany Homolovej a Miloša Železňáka.

Celkovo je novinka už siedmym albumom v katalógu Zuzany Homolovej.

https://www.slnkorecords.sk/zuzana-homolova/ked-vojacik-narukoval

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.