Samo Smetana

Samo Smetana

Pokrstený ako Samuel Pavel Smetana sa narodil v roku 1965 v Prahe rodičom pochádzajúcim z Myjavy na západnom Slovensku – milovníkom, aktívnym interpretom a zberateľom ľudových piesní, (otec v mladosti hrával i s legendárnym primášom Samkom Dudíkom, a ujcovia bratia Švancarovci odohrali ma myjavských kopaniciach tisíc svadieb), čiže v rodine, kde sa veľa spievalo a muzicírovalo. Od roku 1969 žije v Bratislave.
Vyštudoval hru na husliach na Konzervatóriu v Bratislave u prof. Albína Vrteľa a okrem cibrenia vážnej hudby sa pridal k niekoľkým jazz-rockovým pokusom.
V tomto životnom období sa najintenzívnejšie zapojil do ochranárskeho hnutia, najmä do obnovy ľudovej architektúry a stal sa členom legendárnej ZO 6 SZOPaK, pričom ako huslista často účinkoval na jej verejných akciách.
Počas vysokoškolských štúdií (UKF Nitra – hudba, slovenský jazyk a literatúra) sa venoval vážnej hudbe, folklóru, blues a hudbe k divadlu (FS Ponitran, FS Zobor, bluesové duo s J. Ponkom Dubanom, neskôr Lúčnica, Gymnik, Ekonóm).
V rokoch 1992 - 20017 pracoval ako redaktor, hudobný publicista, dramaturg a producent ľudovej hudby a worldmusic v Slovenskom rozhlase v Bratislave (RTVS), kde pripravoval a v súčasnosti externe pripravuje relácie z oblasti autentického i štylizovaného folklóru, etnológie a world music, vrátane verejných koncertov. Venoval sa aj terénnym a štúdiovým nahrávkam zvyškov tradičných autentických hudobných a zvykových prejavov.
Ako scenárista spolupracoval so Slovenskou televíziou (RTVS) na reláciách Zahrajte mi takúto a Spieva celá rodina a ako porotca vo folklórnej show Zem spieva.
Autorsky a réžijne pripravil mnoho scénických hudobných programov na folklórnych festivaloch na Východnej, Myjave, Terchovej a ďalších, podieľal sa na organizácii Medzinárodnej súťaže folklórnych nahrávok Grand Prix Svetozára Stračinu.
Je autorom viacerých úspešných hudobných skladieb pre profesionálne telesá OĽUN a SĽUK, autorom a interpretom hudby k viacerým rozhlasovým hrám, dokumentárnym filmom, spoluautorom hudby k filmu Tanec medzi črepinami a k 13 dielnemu televíznemu seriálu 1890.
Účinkoval s profesionálnymi ľudovými hudbami a telesami – ĽH Miroslava Dudíka, OĽUN, ĽH Samka Smetanu, s ktorou stál pri vzniku hnutia tanečných domov. Príležitostne účinkoval s inými hudobnými zoskupeniami rôznych žánrov.
Od roku 2003 pôsobí ako huslista, spevák, mandolinista, aranžér a producent v medzinárodne úspešnej world music skupine BANDA, ktorej dva doterajšie albumy sa vysoko umiestnili v prestížnom rebríčku World Music Chart Europe a jednotlivé piesne sa opakovane dostali na 1. miesto globálneho rebríčka Ethnocloud. S touto skupinou často koncertuje doma i v zahraničí a to aj na veľkých medzinárodných festivaloch.

So Zuzanou Homolovou, ako stály tandem pôsobia od roku 1997.