Z.H.

O umeleckých osudoch Zuzany Homolovej možno rozhodol okrem pôdy študentského divadla, ročný štúdijný pobyt v Tours na konci 60 - tych rokov. Okrem študentských barikád to bola komorná poetika šansónov, celosvetová folková vlna aj tradičné francúzske balady vyvolala v Homolovej záujem o interpretáciu slovenskej ľudovej balady, čo je jej doménou vôbec, popri zhudobňovaní staršej i súčasnej poézie.

Encyklopédia jazzu a modernej populárnej hudby /vyd. SUPRAPHON, Praha 1990/ uvádza, že "Zuzana Homolová patrí k najvýznamnejším slovenským pesničkárom. Jej tvorba sa vyznačuje lyrickosťou, poetickosťou, silnými väzbami s domácou folklórnou tradíciou, s dôrazom na interpretačnú subtílnosť."

Keď  Z. Homolovej vydala firma Opus prvú malú platňu (SP) s dvoma baladami, zdalo sa, že jej talent nájde uplatnenie, lenže v tej dobe sa osudy mnohých riadili inou logikou. Popri práci s deťmi a mládežou vo Výtvarnom odbore ZUŠ vystupovala hlavne v študentských kluboch v Čechách a na Slovensku a na prvý album si počkala 16 rokov. V 70-tych rokoch bola členkou pražského pesničkárskeho združenia ŠAFRÁN ( Merta, Hutka, Třešňák, Voňková, Burian, Dědeček a ďalší ), ktoré po represiách Charty 77 zaniklo. V 80-tych rokoch spoluúčinkovala s bratislavským pesničkárskym združením Slnovrat.

Album „Čas odchádza z domu“ /OPUS  1989, reed. Galén 2010/ obsahoval zhudobnené básne aj ľudové balady. Piesne aranžovali Vladimír Merta a Jan Hrubý a na nahrávkach sa podieľali mnohí renomovaní muzikanti.

Druhý album „Homolová & Stivín/ LP OPUS, 1991,reed.CD, BONTON MUSIC SLOVAKIA,1996 / priniesol "viac ticha" a jediným partnerom spoluhráčom je vynikajúci džezový hráč Jiří Stivín. Album obsahuje pôvodné piesne na texty Pavla Maloviča, Milana Rúfusa, Viery Vincovej  a ďalších autorov.

R. 1995 prichádza Zuzana Homolová s albumom "Slovenské balady" /Pavian Records 1995, reedícia BMG ARIOLA ČR/SR 1999/. Aranžmány a všetky hudobné sprievody s pokorou a pochopením nahral moravský pesničkár Vlastimil Redl. Projekt je výsledkom jej viac ako 20 ročného záujmu o interpretáciu balád nezvyčajným, nepatetickým spôsobom spevu s hudobnými kolážami V. Redla, ktoré dotvárajú temné priestory stáročných príbehov o láske a smrti.

TROJKA

Od roku 1997 spoluúčinkuje so Zuzanou Homolovou huslista Samuel Smetana, brilantný muzikant a znalec autentického folklóru na Slovensku. Spolu sa zúčastnili aj festivalov Tanz & Folkfest '99 v Rudolstadte a Bardentreffen v Norimbergu. V rokoch 1999 a 2000 Zuzana Homolová uvádzala v relácii STV Bratislava "Urobme si ticho" svojich hostí z Českej a Slovenskej republiky. Sú to zostrihy živých koncertov významných autorov a interprétov folku a spriaznených žánrov. V marci 2003 Zuzana spolu so Samom Smetanom a jeho vznikajúcou „BANDOU“  úspešne reprezentovali na Týždni slovenskej kultúry v nórskom meste Trondheim.

Výsledkom ich  spolupráce je album " Tvojej duši zahynúť nedám" / posledný verš jednej z desiatich balád/. Album vyšiel  na sklonku roka 2005 vo vydavateľstve Slnko records a producentsky sa na ňom podieľali Dano Salontay a Samo Smetana. Účinkujú na ňom aj ďalší skvelí muzikanti, ako sú Maťko Zajko, Ajdži Sabo, Oskar Rósza, Marián Varga, Juraj Korec, Edy Portella a i. Album získal výročnú cenu Aurel Hudobnej Akadémie za rok 2005.

V rokoch 2004 – 2006 sa s partnerstvo  so Samom Smetanom rozšírilo o príležitostnú spoluprácu s jeho Bandou (www.banda.sk) na viacerých koncertoch, napr. Folkfórum live r. 2005, festivaly Myjava, Koliesko, Pohoda, Lodenica , Praha - Divadlo Braník, ale aj MOSTY 2011 v Lipt. Mikuláši (www.mosty-gesharim.sk ), na Dňoch Slovanskej kultúry v Modre - Uh. Hradišti  2016 www.dny-slovanske-kultury.cz

2006 pribudol v komornej zostave multižánrový gitarista a skladateľ Miloš Železňák. TROJKE Z.H. sa  podarilo v ytvoriť moderný, originálny a veľmi aktuálny hudobno-zvukový štýl. Trojka Z.H., ako pevne fungujúca a koncertujúca kapela, absolvovala koncerty v Severných Čechách, v Prahe, po celom Slovensku,  festivaly PULSE v Londýne/ UK/, United islands v Prahe/CZ/, Zahrada v Náměšti /CZ/, Letný festival Dubrovník /CR/, festival Litoměřický kořen /CZ/, festival Lodenica, Prázdniny v Telči /CZ/, Velehrad /CZ/, Dobré Bohunice, Mikolajky v Lubline / PL /,  Varšava /PL/,  festival Slnkorecords v Brne, Drienok, Festival Folk Martin,  Crossroads of  Colors 2016 v Ostrave, atď.

Album TROJKY  Z. H. „Ňet vekšeho rozkošu“ /Slnko records 2013/,  bol nominovaný na  cenu Radioheads 2013.  

V tandeme Z. Homolová - M. Železňák vznikol album „Medzi dvomi prázdnotami“

/ Slnko records 2014/, nominovaný na cenu Radioheads 2014. Verše rôznych autorov / Rúfus, Trilecová, Haughová, Diosi,.../, ktoré dávnejšie zhudobnila Z. Homolová  zaranžoval a nahral na rôzne, najmä strunové nástroje M. Železňák. Jeho kompozičnú aj aranžérsku schopnosť a inštrumentálnu zručnosť doplnil  Michal Balla na dychových nástrojoch  a o delikátne elektronické zvuky sa postaral Tobiáš Potočný.

Od roku 2007 je Z. Homolová členkou voľného združenia "Osamělí písničkáři", ktorý inicioval a pravidelne organizuje v Divadle na Prádle a U Kaštanu / Praha / publicista a pesničkár Jan Burian. Na pravidelných koncertoch  sa zúčastňuje vždy štvorica z približne tridsiatky mladých i starších originálnych pesničkárov, na výročných festivaloch sú takmer všetci. (www.osamelipisnickari.cz)